Торнадо. Вихри в Природата.

Re: Пряко оргонно зареждане на блока на ДВГ

Мнениеот hyparh » Съб Авг 30, 2014 4:29 pm

Имах такъв преди време, готина играчка е :) Има различни степени и струята мъгла може да се насочва в желана посока. За съжаление водата тук е много варовита и накрая керамичния разпрашител се прецака от отлагания. Тогава го използвах най-вече за изследване структурата на торнадо. Тази студена мъгла е много фина и гъста и правеше видими различните слоеве на вихъра, при някой (по-дебелите) се получаваше и "око" в центъра.

DSCI0027.JPG
DSCI0027.JPG (105.43 KiB) Прегледано 7834 пъти


DSCI0010.JPG
DSCI0010.JPG (124.92 KiB) Прегледано 7834 пъти


DSCI0012.JPG
DSCI0012.JPG (128.8 KiB) Прегледано 7834 пъти


DSCI0013.JPG
DSCI0013.JPG (98.51 KiB) Прегледано 7834 пъти
Отговорите на всички въпроси са пред очите ни, просто повечето хора не ги виждат - засега.
Аватар
hyparh
 
Мнения: 494
Регистриран на: Чет Фев 13, 2014 9:26 pm
Местоположение: Нови хан

Re: Пряко оргонно зареждане на блока на ДВГ

Мнениеот Philip » Нед Авг 31, 2014 9:59 am

Хипарх,
Отдавна се забавляваш :)
Разкажи, моля те за опитната постановка за торнадата.
Само с вентилатор отгоре ли постигаше завихрянето или си ползвал допълнителен въздух през тръбичките?
Реално движението на видимата част на торнадото нагоре ли е или надолу?
(А всъщност ти как би написал ника си на български?)
Наблюдавам - анализирам - променям.
Аватар
Philip
 
Мнения: 1094
Регистриран на: Нед Май 05, 2013 9:55 am

Re: Пряко оргонно зареждане на блока на ДВГ

Мнениеот icrow » Нед Авг 31, 2014 1:56 pm

Много готино се е получило, Хипaрх! Дaй дa сформирaме един екип и дa преследвaме торнaдa. :smileylol: Мечтa ми е от мaлък. :smileylol: Хем почнaхa дa се формирaт достa из Бългaрия.
Аватар
icrow
 
Мнения: 1856
Регистриран на: Чет Май 02, 2013 9:49 pm

Re: Пряко оргонно зареждане на блока на ДВГ

Мнениеот hyparh » Нед Авг 31, 2014 3:20 pm

Philip написа:Хипарх,
Отдавна се забавляваш :)
Разкажи, моля те за опитната постановка за торнадата.
Само с вентилатор отгоре ли постигаше завихрянето или си ползвал допълнителен въздух през тръбичките?
Реално движението на видимата част на торнадото нагоре ли е или надолу?
(А всъщност ти как би написал ника си на български?)


За да се формира вихъра, освен възходящ поток, трябва да имаме и странично вливане на въздух. Когато двата потока се засрещнат се получава завихрянето и формирането на фунията. Метеоролозите наричат страничните потоци "wind shear" или вятърен срез (профил) на атмосферата: http://www.weatherquestions.com/What_is_wind_shear.htm Представлява промяна в посоката и/или скоростта на вятъра с височината, а за торнадогенеза е най-добре да присъстват и двата вида. Друго условие е да имаме натрупана потенциална енергия в атмосферата, която да осигури конвекция.
Моят wind shear е постигнат чрез геометрията на кутията:

Tornado box.jpg
Tornado box.jpg (22.77 KiB) Прегледано 7781 пъти


Възходящият поток от вентилаторчето автоматично създава идеален shear, защото принуждава въздуха от процепите на кутията да се втича по правилния начин. А това, което прилича на тръбички са електроди за електрожен, тях ги слагах за опора на вентилатора, но тук съм ги прибрал и регулирам височината ръчно да видя доколко може да се проточи фунията преди да се разпадне :)
Основният поток на торнадото е насочен нагоре, но при внимателно изучаване могат да се забележат и слоеве в структурата, които се движат надолу, т.е. въздухът в тях се спуска надолу.
И тук имаме дуалистичност и два потока, единя от които взима превес.
Ето от къде идва ника ми :): http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A5%D0% ... 1%80%D1%85 Произнасям го Хипарх. Астрономията е едно от хобитата ми и реших, че това име
е доста уникално и едва ли някой ще го ползва из мрежата. А за още по-голяма уникалност замених "I" с "Y" :lol:

icrow написа:Много готино се е получило, Хипaрх! Дaй дa сформирaме един екип и дa преследвaме торнaдa. :smileylol: Мечтa ми е от мaлък. :smileylol: Хем почнaхa дa се формирaт достa из Бългaрия.


Айкроу, метеорологията ме привлича откакто се помня (от началото на съзнателния ми живот). Като цяло я разбирам доста добре, но частта, в която наистина съм се специализирал са гръмотевичните бури. Познавам и кътните им зъби :lol: Разпознавам вида и силата им (поне грубо) от десетки километри. Например преди няколко дни с един приятел се прибирахме от София към Нови хан, като в далечината на изток забелязах отлично формирана буря и по големината и вертикалното й израстване определих, че трябва да е с голяма сила и някъде към Пазарджик. Приятелят ми първоначално недоумяваше как това може да е буря, като облаците са бели, а не тъмни :lol: Хората са свикнали да разпознават бурите едва когато пристигнат, но не и от разстояние. После като се прибрах му пратих сателитни и радарни изображения, на които се виждаше голямата сила на бурята, която тъкмо обхващаше Пловдив. Всъщност тази буря остави половината град под вода тогава. А тази с голямата градушка в София това лято беше от най-мощния тип - суперклетка. Това са строго организирани дългоживущи клетки, които са като вълци-единаци - обират всичката енергия около тях и я впрягат за развитието и мощта си. Ако има по-малка буря на пътя им я елиминират като и взимат енергията или я избутват настрани. Тези бури формират торнадо при подходящ вятърен профил.
Мислили сме много пъти да спретнем някой стормчейз, но все отлагаме... Има известен риск в преследването на бури, най-вече от опасността от по-едра градушка, която да
точкува возилото. Трябва някой път сериозно да се организираме (може да вземем и една стормчейзърка, голяма фенка на бурите :lol: ), взимаме си вода, по някой сандвич и потегляме :)


ПП. Май ще е най-добре да отворим отделна тема, че тук бая спам се събра :lol: Нещо като "Вихрите в природата" или подобно, където да си разискваме тия нещица :)
Отговорите на всички въпроси са пред очите ни, просто повечето хора не ги виждат - засега.
Аватар
hyparh
 
Мнения: 494
Регистриран на: Чет Фев 13, 2014 9:26 pm
Местоположение: Нови хан

Re: Пряко оргонно зареждане на блока на ДВГ

Мнениеот icrow » Нед Авг 31, 2014 4:47 pm

Евала Хипарх! Отваряй темата. :)
Аватар
icrow
 
Мнения: 1856
Регистриран на: Чет Май 02, 2013 9:49 pm

Re: Пряко оргонно зареждане на блока на ДВГ

Мнениеот Philip » Нед Авг 31, 2014 4:53 pm

За ника - правилно съм предположил откъде произлиза, но ме бъркаше именно това Y :)
А правил ли си опит да завихриш въздуха точно, както става в Природата? - със странични и разминати леко във височина, но засичащи се студен и топъл поток?
Наблюдавам - анализирам - променям.
Аватар
Philip
 
Мнения: 1094
Регистриран на: Нед Май 05, 2013 9:55 am

Re: Пряко оргонно зареждане на блока на ДВГ

Мнениеот hyparh » Нед Авг 31, 2014 9:56 pm

Philip написа:А правил ли си опит да завихриш въздуха точно, както става в Природата? - със странични и разминати леко във височина, но засичащи се студен и топъл поток?


По този начин не съм опитвал, наскоро направих опит за създаване на електростатичен вихър, но не беше успешен поради несъвършена изолация. Ползвах пак картонена кутия с процепи отстрани, на дъното електрод от фолио, а на върха решетка, за да може въздуха да минава през нея. Идеята бе от високия ел.статичен потенциал (около 90kV) да се получи движение на въздуха нагоре и да се завихри от просмукващия се през процепите въздух, както става с вентилаторчето. При такива волтажи обаче трябва безкомпромисна изолация и картонът не върши работа. Дори и минималната задържана влага в него го прави лесно пробиваем диелектрик. Най-добре е кутията да се направи от плексиглас - хем ще е отличен изолатор, хем ще се вижда какво става и отстрани. При въртенето си един такъв електростатичен вихър ще образува магнитно поле около себе си, което комбинирано с високия волтаж ми се струва, че ще доведе до интересни ефекти върху предмети, поставени в него.

Ако искаш пусни една отделна тема, където сметнеш за добре, да си имаме тези постове на отделно място, че аз и да отворя няма какво да й правя :lol:
Отговорите на всички въпроси са пред очите ни, просто повечето хора не ги виждат - засега.
Аватар
hyparh
 
Мнения: 494
Регистриран на: Чет Фев 13, 2014 9:26 pm
Местоположение: Нови хан

Торнадо. Природни и изкуствени вихри.

Мнениеот Philip » Пон Сеп 01, 2014 5:33 am

Ако смятате, че заглавието на темата трябва да е друго - казвайте. :)
Наблюдавам - анализирам - променям.
Аватар
Philip
 
Мнения: 1094
Регистриран на: Нед Май 05, 2013 9:55 am

Re: Торнадо. Природни и изкуствени вихри.

Мнениеот icrow » Пон Сеп 01, 2014 8:13 pm

Екстра е. Евентуално може да го направиш да е "и други вихри" :)
Аватар
icrow
 
Мнения: 1856
Регистриран на: Чет Май 02, 2013 9:49 pm

Re: Торнадо. Вихри в Природата.

Мнениеот hyparh » Чет Сеп 04, 2014 3:29 pm

Красиви димни завихряния: http://www.obekti.bg/nauka/14959-%D0%A4 ... 0%BC%D0%B8

Доста причудливи геометрии са се образували.
Отговорите на всички въпроси са пред очите ни, просто повечето хора не ги виждат - засега.
Аватар
hyparh
 
Мнения: 494
Регистриран на: Чет Фев 13, 2014 9:26 pm
Местоположение: Нови хан

Следваща

Назад към Общи

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта

cron