"Тъпи" въпроси-проблеми

"Тъпи" въпроси-проблеми

Мнениеот smsi-h » Пет Сеп 26, 2014 2:49 pm

Мисля, че ще е интересно да фигурира подобна тема, дето да се търсят отговори на наглед "тъпи" въпроси.

И така... Въпрос №1.

Защо при забиване на пирон с чук в дърво, пиронът се завърта леко надясно при почти всеки удар? Десняк съм и при мен почти винаги е така, пиронът се завърта по часовниковата стрелка. При левичарите не знам как е.
smsi-h
 
Мнения: 287
Регистриран на: Пон Сеп 09, 2013 5:37 pm

Re: "Тъпи" въпроси-проблеми

Мнениеот Vananda » Пет Сеп 26, 2014 5:10 pm

Заради съпротивлението на материала, винаги ще има завъртане. Но когато е само в едната посока, това говори че главното съпротивление е от челното разпробиване. Тоест когато изготявт пирона самото му чело (най-вероятно) се реже от една и съща машина от което следва че ще има приблизително една и съща форма - еднакво по посока минимално съпротивление. Приблизително същата е и причината когато духнеш в перка тя да се върти само в едната посока (в зависимост от наклона на перката).
Vananda
 
Мнения: 23
Регистриран на: Пон Яну 20, 2014 5:18 pm

Re: "Тъпи" въпроси-проблеми

Мнениеот djoko » Пет Сеп 26, 2014 6:46 pm

smsi-h написа:Мисля, че ще е интересно да фигурира подобна тема, дето да се търсят отговори на наглед "тъпи" въпроси.

И така... Въпрос №1.

Защо при забиване на пирон с чук в дърво, пиронът се завърта леко надясно при почти всеки удар? Десняк съм и при мен почти винаги е така, пиронът се завърта по часовниковата стрелка. При левичарите не знам как е.

Аз съм левичар. Опиши експеримента - ще го повторя като имам време.

Какво ми трябва:
В дъска ли забиваш пирона? Предполагам перпендикулярно.
Какъв пирон ползваш? Предполагам обикновен, не за бетон. Дължина? 4-5 см? по дълъг?
djoko
 
Мнения: 68
Регистриран на: Пон Юли 14, 2014 2:11 pm

Re: "Тъпи" въпроси-проблеми

Мнениеот smsi-h » Пет Сеп 26, 2014 7:44 pm

Vananda,

Не е това обяснението. Не за първа година забивам пирони. Производители много, дължини много. От 1 см до 12 дължина, нови, стари, ръждясали и изправени, след като са изкривени. И всичко се върти надясно след като ударя с чука.
Мисля, че причината е друга.

djoko,

То не е експеримент. Работа си е. Независимо от наклона, под който се забива пирона той се завърта надясно. Независимо от вида на дъската. Виж пирон за бетон не съм забивал и не знам как е. Те пироните за бетон са трудни за работа, чупят се.
Като пробваш, внимателно наблюдавай главата на гвоздея и белезите от горе й. Всички пирони имат малки белези по главите си, няма два еднакви. Дано да имаш добро зрение.
smsi-h
 
Мнения: 287
Регистриран на: Пон Сеп 09, 2013 5:37 pm

Re: "Тъпи" въпроси-проблеми

Мнениеот Slav » Нед Яну 29, 2017 11:05 am

Я да възкреся темата с един друг тъп въпрос :)

Възможно ли е поради някаква причина, когато поставиш стаен хармонизатор и неутрализатор един до друг на пода в стаята те да намаляват или неутрализират полезното си действие?

Нямам все още продължителни наблюдения по въпроса, но засега практиката ми това показва? Когато са разделени поне на метър, метър и половина един от друг нещата са по-добре.

Възможно ли е или си въобразявам?


П.П. Хармонизатора е от новите, а неутрализатора е от старите модели, ако има значение това.
Аватар
Slav
 
Мнения: 319
Регистриран на: Пон Окт 21, 2013 5:08 pm

Re: "Тъпи" въпроси-проблеми

Мнениеот caduceus » Нед Яну 29, 2017 12:27 pm

Слави, въпросът изобщо не е тъп - а много логичен и умен.
Правилно си забелязал - ефектът се случва защото отдолу под всеки хармонизатор тип Спърлинг има малко петно, което е минус /страната на акувак бобината откъдето смуче полето за да го изхвърли нагоре/. Това е ограничена зона и с размери колкото пет стотинки, така че не създава проблеми от никакъв вид - но когато има наблизо неутрализатор, нещата се променят. Основно защото пада движещата сила на акувака и така хармонизаторът намалява обхвата и силата си. Просто неутрализаторът прави масивно плюс поле в зона от 4,5 метра, което минава и под хармонизатора и погасява частично минуса от акувака. В случая неутрализаторът е водещото устройство.
Така че, дръж ги на разстояние и всичко ще е ОК.
Поздрави!
Аватар
caduceus
Site Admin
 
Мнения: 2025
Регистриран на: Нед Окт 28, 2012 6:11 pm

Re: "Тъпи" въпроси-проблеми

Мнениеот Slav » Нед Яну 29, 2017 9:31 pm

Добреее.

Значи правилно съм ги почувствал нещата :)
Аватар
Slav
 
Мнения: 319
Регистриран на: Пон Окт 21, 2013 5:08 pm

Re: "Тъпи" въпроси-проблеми

Мнениеот caduceus » Пон Яну 30, 2017 9:56 am

Да, поздравления! :)
Аватар
caduceus
Site Admin
 
Мнения: 2025
Регистриран на: Нед Окт 28, 2012 6:11 pm


Назад към Общи

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта

cron