Усилвател на импулси

Re: Усилвател на импулси

Мнениеот sheki » Пон Окт 27, 2014 12:39 am

hiparh не си ме разбрал просто тая картинка първа ми попадна от нета, ето тук само това което ти трябва, видях генератора от линка който си си купил и няма да има проблем да управлява мосфет директно, не си написал точния модел на транзисторите които имаш, но максималното им напрежение трябва да е 3 пъти по - високо от работното, за да не го прецакаш евентуално и него и генератора , е зависи какво напрежение ще управляваш де, измери колко ома ти е сегашната намотка на кристала. Друго което си мисля трябва да се откажем от големите ампери , по скоро трябват стръмни импулси с висока амплитуда :) още малко и ще минем на райф генератор, дефакто там се ползва нещо подобно с носеща и модулираща но да не се отклонявам, ако ти трябва модулация може да се измисли на входа на мосфета, може някоя мантра да пуснеш :). Общо взето това е най - лесното което може да направиш за 12волта няма да имаш никакъв проблем.
Прикачени файлове
1.jpg
1.jpg (10.47 KiB) Прегледано 6562 пъти
sheki
 
Мнения: 301
Регистриран на: Сря Май 15, 2013 9:21 pm
Местоположение: Златоград

Re: Усилвател на импулси

Мнениеот hyparh » Вто Яну 06, 2015 6:45 pm

Преди два дни попаднах на една много проста схема с мосфет и сигнал генератор, която може да се използва за модулиране на ВН от запалителна бобина за кола или ТХО. Всъщност точно това ми трябваше :) Схемата не беше начертана, а подробно описана и си я спретнах набързо в гаража. Прави ВН и работи много добре като модулация, но само след няколко секунди "опъване" на дъги много бързо загрява радиатора на мосфета и съм сигурен, че ще изгори, ако поработи така 2-3 мин. Диодът HER108 е с характеристики 700V RMS и бързина 75 наносекунди. Аз ползвам 15k резистор - такъв имах подръка. DDS сигнал генератора ми може да подава до 5,4V сигнал.
Шеки, обръщам се към теб (а и към всеки, който може да помогне), има ли възможност чрез лека промяна или добавяне на 2-3 допълнителни елемента по схемата, да се стабилизира работата и да не грее толкова IRFP-то? Да не е нещо сложно, ще ми се да остане проста схемата :)

Драснах я на един онлайн симулатор:

schematic.png
schematic.png (14.75 KiB) Прегледано 6440 пъти
Отговорите на всички въпроси са пред очите ни, просто повечето хора не ги виждат - засега.
Аватар
hyparh
 
Мнения: 494
Регистриран на: Чет Фев 13, 2014 9:26 pm
Местоположение: Нови хан

Re: Усилвател на импулси

Мнениеот icrow » Вто Яну 06, 2015 7:11 pm

Пробвай този http://html.alldatasheet.com/html-pdf/6 ... P260N.html Големия корпус. За индукциония ми нагревател ми свършиха добра работа. Имат що годе добра способност за разсейване на топлината. Не е скъп.
Аватар
icrow
 
Мнения: 1856
Регистриран на: Чет Май 02, 2013 9:49 pm

Re: Усилвател на импулси

Мнениеот sheki » Вто Яну 06, 2015 10:32 pm

То верно не си написал какъв транзистор ползваш, може да е слабичък, според мен също резистора който е на гейта е доста голяма стойност , може транзистора да не се запушва както трябва, 15к си е доста , пробвай с по - малки стойности, виж схемата дето бях сложил.
sheki
 
Мнения: 301
Регистриран на: Сря Май 15, 2013 9:21 pm
Местоположение: Златоград

Re: Усилвател на импулси

Мнениеот hyparh » Сря Яну 07, 2015 7:49 am

Ползвам IRFP250, както съм обозначил на схемата. Довечера ще пробвам с по-малки стойности на R да видим как ще е и ще пиша :phil_24:
Айкроу, гледам 260 е за по-големи токове, та действително би трябвало да се представи по-добре. Имам няколко броя мосфети, разкачени от разни захранвания, може да намеря някой по-як измежду тях.

Поздрави
Отговорите на всички въпроси са пред очите ни, просто повечето хора не ги виждат - засега.
Аватар
hyparh
 
Мнения: 494
Регистриран на: Чет Фев 13, 2014 9:26 pm
Местоположение: Нови хан

Re: Усилвател на импулси

Мнениеот gomi » Сря Яну 07, 2015 10:24 am

сложи диод паралелно на мосфета, и транзистор за управлението му, и.... по възможност гледай на осцилоскоп кво се получава.
«Щастие за всички даром и нека никой да не бъде пренебрегнат!»
Аватар
gomi
 
Мнения: 131
Регистриран на: Чет Май 09, 2013 9:19 pm
Местоположение: майна таун :)

Re: Усилвател на импулси

Мнениеот hyparh » Сря Яну 07, 2015 10:36 am

Гоми, можеш ли да надраскаш това, което казваш на моята схема като за лаици, че само така ще мога да се ориентирам. Също какъв да бъде диода и транзистора?
Отговорите на всички въпроси са пред очите ни, просто повечето хора не ги виждат - засега.
Аватар
hyparh
 
Мнения: 494
Регистриран на: Чет Фев 13, 2014 9:26 pm
Местоположение: Нови хан

Re: Усилвател на импулси

Мнениеот sheki » Сря Яну 07, 2015 4:54 pm

По принцип в корпуса на транзистора си има диод, ако иначе имаш примерно 1N4007 или друг някакъв поне на 200в като транзистора го сложи като на картинката е сложен вътрешния, може също паралелно на диода на гейта да сложиш също малък резистор, може да заработи схемата по добре зависи от изхода на генератора ти как е реализиран дали има някаква логика.
Изображение
sheki
 
Мнения: 301
Регистриран на: Сря Май 15, 2013 9:21 pm
Местоположение: Златоград

Re: Усилвател на импулси

Мнениеот hyparh » Сря Яну 07, 2015 5:58 pm

Да, IRFP250 със сигурност има вграден диод, просто на схемата шляпнах първото му подобие, което излезе в програмата за схеми :lol: Значи после ще опитам с по-малка стойност между гейта и сорса и ще добавя примерно 100-200 ома преди гейта. Поправяйте ако греша :)
Отговорите на всички въпроси са пред очите ни, просто повечето хора не ги виждат - засега.
Аватар
hyparh
 
Мнения: 494
Регистриран на: Чет Фев 13, 2014 9:26 pm
Местоположение: Нови хан

Re: Усилвател на импулси

Мнениеот gomi » Сря Яну 07, 2015 7:58 pm

По принцип има диод, ама каква работа върши...., слагай задължително бърз- "Fast"(Ultra-fast) диод паралелно на 200волта, не са скъпи, най добре шотки диоди , но те са на малки напрежения,
а при теб само на осцилоскоп може да се види какво става на дрейна на мосфета и оттам каква защита да се тури.
За мосфета- колкото е по-малко съпротивлението на дрейн-сорс по малко греят и повече ток съответно пропускат, използвай по-долу схемата - работи добре, прави доста правилни импулси.....
ама пак без да видиш на осцилоскопа кво се получава не се знае защо грее- може просто пиковете да са по големи от напрежението на мосфета.
Прикачени файлове
schematic1.jpg
schematic1.jpg (63.32 KiB) Прегледано 6340 пъти
«Щастие за всички даром и нека никой да не бъде пренебрегнат!»
Аватар
gomi
 
Мнения: 131
Регистриран на: Чет Май 09, 2013 9:19 pm
Местоположение: майна таун :)

ПредишнаСледваща

Назад към Общи

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта

cron