Усилвател на импулси

Re: Усилвател на импулси

Мнениеот hyparh » Чет Яну 08, 2015 11:56 am

Благодаря, Гоми! Ще я пробвам при първа възможност, че нещо съм грипясал и поне днес няма да се занимавам в студения гараж.
Отговорите на всички въпроси са пред очите ни, просто повечето хора не ги виждат - засега.
Аватар
hyparh
 
Мнения: 494
Регистриран на: Чет Фев 13, 2014 9:26 pm
Местоположение: Нови хан

Re: Усилвател на импулси

Мнениеот hyparh » Съб Яну 10, 2015 3:38 pm

Схемичката работи много добре сега :) На първи опити нито един елемент не загрява. PNP транзистора, който ползвам е МП40, а диода между S и D на мосфета е пак HER108. Обаче възникна друг проблем - рестартира ми се генаратора на импулси. Преди също се рестарираше, но при обръщане свързването на изводите му, се оправяше, а сега както и да е вързан се рестартира при опъване на дъга. Ползвам ето този: http://www.ebay.com/itm/0-01HZ-2MHz-DDS ... 1421012070

Изводите свързвам към двете клеми в крайно дясно (пише -OUT+, макар и много да не се вижда). Пиша това за всеки случай да не бъркам нещо тук. Рестартира се само при опъване на дъга, дали не се появяват някакви смущения и има ли начин да се елиминират?
Отговорите на всички въпроси са пред очите ни, просто повечето хора не ги виждат - засега.
Аватар
hyparh
 
Мнения: 494
Регистриран на: Чет Фев 13, 2014 9:26 pm
Местоположение: Нови хан

Re: Усилвател на импулси

Мнениеот icrow » Съб Яну 10, 2015 7:43 pm

А в това състояние ли го ползваш? Вероятно от дъгата се индуцира в генератора импулси и се шашка. Евентуално ако го монтираш генератора в метална кутия евентуално занулена може и да се оправи. И аз си взех подобен генератор, обаче не бях обърнал внимание, че е с биполярно захранване, та за колата ще е малко тегаво. Иначе е до 8МХз
Аватар
icrow
 
Мнения: 1856
Регистриран на: Чет Май 02, 2013 9:49 pm

Re: Усилвател на импулси

Мнениеот hyparh » Съб Яну 10, 2015 8:57 pm

Да, ползвам го както е така. Хубава идея, ще опитам да го екранирам :doubleup:
Отговорите на всички въпроси са пред очите ни, просто повечето хора не ги виждат - засега.
Аватар
hyparh
 
Мнения: 494
Регистриран на: Чет Фев 13, 2014 9:26 pm
Местоположение: Нови хан

Re: Усилвател на импулси

Мнениеот sheki » Нед Яну 11, 2015 12:36 am

получават се високочестотни смущения електромагнитно излъчване, екраниране в метална кутия може и да го спаси, корпуса може да пробваш към масата на платката да вържеш.
sheki
 
Мнения: 301
Регистриран на: Сря Май 15, 2013 9:21 pm
Местоположение: Златоград

Re: Усилвател на импулси

Мнениеот gomi » Нед Яну 11, 2015 11:40 am

МП40 - отдавна не бях го чувал :tongue:
Пробвай да захранваш генератора през филтър, примерно захранващия кабел само за генератора прекарай през феритен пръстен,
има ги по комп.занранвания, там има и разни бързи диоди.

Успех с начинанието :beer:
«Щастие за всички даром и нека никой да не бъде пренебрегнат!»
Аватар
gomi
 
Мнения: 131
Регистриран на: Чет Май 09, 2013 9:19 pm
Местоположение: майна таун :)

Re: Усилвател на импулси

Мнениеот icrow » Нед Яну 11, 2015 12:09 pm

Или с едно феритно трaфче от импулсно дa се рaздели генерaторa от схемaтa, aмa пробвaй с екрaнирaнето първо. Тaкa и зa нaпред ще ти е по добре.
Аватар
icrow
 
Мнения: 1856
Регистриран на: Чет Май 02, 2013 9:49 pm

Re: Усилвател на импулси

Мнениеот hyparh » Нед Яну 11, 2015 12:17 pm

Падна стабилно търсене на транзистори от чарколяците ми (излизаха все NPN) и накрая извадих късмет с една вехта платка от ТВ :) Сега се сещам, че имам няколк BYV диода, те май бяха ultra fast.
Благодаря за помощта на всички, ще направя финалните настройки и ще драсна дали всичко е Ок :beer:
Отговорите на всички въпроси са пред очите ни, просто повечето хора не ги виждат - засега.
Аватар
hyparh
 
Мнения: 494
Регистриран на: Чет Фев 13, 2014 9:26 pm
Местоположение: Нови хан

Re: Усилвател на импулси

Мнениеот hyparh » Сря Яну 14, 2015 12:33 am

Поради липса на подходяща метална кутия, опитах направо с феритен пръстен с няколко навивки проводник, с който свързах генератора към схемата и взе, че се получи :) Сега работи стабилно колкото и дъги да разпъвам. След повечко работа започва да грее мосфета, но е в нормални граници (така принципно загряват и на ZVS драйвера ми). Може да му измисля някое вентилаторче за по-сигурно. Изхода на схемата е свързан към запалителна бобина, изглежда работи най-добре в диапазона 500Hz-15kHz. При свързване към ТХО (чрез 7-8 навивки на ферита), се чува как пищи, но няма никакво ВН. Може би се изискват повече навивки.
Отговорите на всички въпроси са пред очите ни, просто повечето хора не ги виждат - засега.
Аватар
hyparh
 
Мнения: 494
Регистриран на: Чет Фев 13, 2014 9:26 pm
Местоположение: Нови хан

Re: Усилвател на импулси

Мнениеот gomi » Сря Яну 14, 2015 6:53 pm

зависи от тхо-то, по принцип са слаби затова има умножител след тях.
«Щастие за всички даром и нека никой да не бъде пренебрегнат!»
Аватар
gomi
 
Мнения: 131
Регистриран на: Чет Май 09, 2013 9:19 pm
Местоположение: майна таун :)

Предишна

Назад към Общи

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта

cron