Розетата от Плиска

Re: Розетата от Плиска

Мнениеот Slav » Вто Апр 11, 2017 12:03 pm

Някой от тук четящите има ли достоверна и проверена информация какво са били размерите на розетата от плиска?

Диаметър, дебелина, размери на лъчите и т.н.
Аватар
Slav
 
Мнения: 319
Регистриран на: Пон Окт 21, 2013 5:08 pm

Re: Розетата от Плиска

Мнениеот Vananda » Сря Мар 28, 2018 9:46 am

Здравей, предполагам че ще ти е интересно моето изследване.
Бих се заиграл, и ти подсказвал някои неща докато сам стигнеш до изводите. Но направо ще карам направо.
---
Страната с хастите подсказва какво всъщност представлява самата розета.
Погледни я, ясно се вижда че хастите имат седем края. Самата розета е със седем лъча... Елементарно нали. Означава че между двете има съответствие.

Разглежайки по-задълбочено се установява и че тези седем края, са разделени в пет групи. Зашо ли? Защото чертите имат отложени по две дупки. А средната хаста Y има яма само в долната си чертица.
Какво означава това? Означава че тук имаме пет части, две от които са отляво, или с една и съща същност, една е със двойнствена - смесена същност, и следват две които са също с обща характеристика.
Така се очертават три групи. Може да се каже по вашите термини, една чисто ян, една смесена и една чисто ин. Разглеждайки страната с руните лесно се разбира кои са двете хасти които са без точка, защото само те имат еднакви символи... Останалите пет хасти са означението на периодите. Какви периоди ли? Годишни периоди. Тоест през годината е имало пет сезона, има множество данни за това. Плочите от тартария, Плочите от Столовец, съществува и куб с пет страни с руни и изчертан кръст на равноденствията и т.н. и т.н.

Да се върна на розетата. Понеже правя и разчитане на руните, ще ти кажа и как са се чели. Тези две руни които се повтарят са смес от руните за АТТИ. Може да се чете като Тати или Атти или Итат, както си избереш. Горнаните руни над тази се четат ИН и ОТ, което според мен е аналог на ИН и ЯН, но означават "Към" и "От". Така тези два лъча са означение за други два периода, които означават че левите са КЪМ, а десните са ОТ даден ден в годината, който може да се нарече и бащин ден. Явява се в средата на третия период от годината.

За останалите също имам превод: ДИ ТА - млад; СИД ВИТ - Засаждане / семана живот; ВИД ТНАТ - Видътнат, разбулващ, сезона в който е видов ден, празник на светлината; МТНИТ - мътен, мъгляв; ЛНИ - лани; изминала година.

Това е общо взето... Символ на промяната през годината и на самата природа...
Vananda
 
Мнения: 23
Регистриран на: Пон Яну 20, 2014 5:18 pm

Re: Розетата от Плиска

Мнениеот Slav » Чет Апр 12, 2018 8:22 am

Много благодаря :sun:

Много ме вълнува въпросът дали самият символ не е бил част от нещо по-голямо или е сам за себе си и представлява "гафично" изображение на календарната година с данни за важни периоди през самата година (както и ти казваш, както и други изследователи споделят като заключения)

Приятен и слънчев ден на всички :hola:
Аватар
Slav
 
Мнения: 319
Регистриран на: Пон Окт 21, 2013 5:08 pm

Re: Розетата от Плиска

Мнениеот Vananda » Чет Апр 12, 2018 2:01 pm

Здрасти,
Много ме вълнува въпросът дали самият символ не е бил част от нещо по-голямо или е сам за себе си и представлява "гафично" изображение на календарната година с данни за важни периоди през самата година

Ами като един цикъл (годишен) той е бил в състава на други такива цикли.
Например високосния цикъл е от осем години (2 по 4). В този контекст хастите могат да се намерят в компанията на символи които символизират този осем годишен цикъл, например ромб, или свастика, седемлистна пелмета която е осемлистна по същност, две спирали като символ на преход към единосъщия (дясно въртящ вихър към дясно въртящ вихър) и т.н..

Следващото по-голямо ниво е 3 цикъла от 8 години - 24 години. Което се води велика година - Великан - Велик Ан.
Следващото ниво е 12 цикъла от по 8 години - 96 години - Титан - Тит Ан (означава всички години).
Следват още интересни неща, но така или иначе пиша книга по въпроса и скоро мисля да я довършвам, ще драсна един ред тук като излезе ако искаш.

(както и ти казваш, както и други изследователи споделят като заключения)

би ли споделил кой изследовател, събирам литература по въпроса.
Vananda
 
Мнения: 23
Регистриран на: Пон Яну 20, 2014 5:18 pm

Re: Розетата от Плиска

Мнениеот Slav » Чет Апр 12, 2018 2:09 pm

Задължително пиши, когато излезе книгата! :)
Веднага я купувам, но я искам с автограф ;) ..."малко" съм нахален... :wub:

Не мога да цитирам имена в момента, защото по принцип не помня имена, но по времето, когато пуснах темата четях много за розетата и в спомените ми ясно е останало, че това заключение се повтаряше в много публикации, статии и клипове.

Ще потърся дали не съм запазил някакви имена покрай всичките материали, които съм събрал.
Аватар
Slav
 
Мнения: 319
Регистриран на: Пон Окт 21, 2013 5:08 pm

Re: Розетата от Плиска

Мнениеот Slav » Чет Апр 12, 2018 2:59 pm

Засега намерих един - Павел Серафимов
Аватар
Slav
 
Мнения: 319
Регистриран на: Пон Окт 21, 2013 5:08 pm

Re: Розетата от Плиска

Мнениеот Slav » Чет Апр 12, 2018 3:11 pm

Slav написа:Засега намерих един - Павел Серафимов


Лошото е, че автори не съм писал.
На предишната страница от темата (в поста с най-дългия текст) автора (неизвестно кой) използва думата календар за Розетата четири пъти.

Само че не само за годишните времена, но и като астрологичен и пр. Един вид универсален календар.
Аватар
Slav
 
Мнения: 319
Регистриран на: Пон Окт 21, 2013 5:08 pm

Re: Розетата от Плиска

Мнениеот Vananda » Пет Апр 13, 2018 10:41 am

Веднага я купувам, но я искам с автограф ;)

С удоволствие :)))
Vananda
 
Мнения: 23
Регистриран на: Пон Яну 20, 2014 5:18 pm

Re: Розетата от Плиска

Мнениеот Slav » Чет Апр 19, 2018 9:19 am

:Laie_82:
Аватар
Slav
 
Мнения: 319
Регистриран на: Пон Окт 21, 2013 5:08 pm

Предишна

Назад към Общи

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта

cron