Индукционно отопление

Re: Индукционно отопление

Мнениеот icrow » Сря Дек 11, 2013 12:31 am

Преборих схемата и успях да загрея една отвертка до светещо червено. И както казва Ивчак :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D Пускам видео http://www.youtube.com/watch?v=YXBvU8PV ... e=youtu.be Системата резонира на 148кХз но забравих да видя колко ток консумира. Утре ще го видя, но захранването дето ползвам е 230Вт и със сигурност е под тези ватове. Почвам да мисля как да загрявам вода. :)
Аватар
icrow
 
Мнения: 1856
Регистриран на: Чет Май 02, 2013 9:49 pm

Re: Индукционно отопление

Мнениеот icrow » Сря Дек 11, 2013 11:33 pm

Консумирания ток е 2.5 А в началото и започва да расте с загряването, като достига 4.4А при 12В, което е 52.8Вт Като сложа парче тръба тока скача до 14А при което захранването изключва защото е до 10А
Аватар
icrow
 
Мнения: 1856
Регистриран на: Чет Май 02, 2013 9:49 pm

Re: Индукционно отопление

Мнениеот ivchak » Чет Дек 12, 2013 8:50 pm

Айкроу, пуснал ли си вода през тръбата ? Ако тече студена вода токът няма да се вдига толкова много.И ми се струва че 12 в. захранване е ниско за по-голяма мощност.При 24-30в.токът ще падне почти наполвина. Опитай и с по тънка тръба или разшири диаметъра на бобината за да се получи съотношение бобина - тръба каквото е и съотношението на диаметрите бобина - отвертка .Успех !!!
Аватар
ivchak
 
Мнения: 371
Регистриран на: Чет Май 02, 2013 8:48 pm
Местоположение: ВАРНА

Re: Индукционно отопление

Мнениеот icrow » Пет Дек 13, 2013 12:13 am

Ами работата я върши тока и честотата с по високо напрежение може да се постигне по висок ампераж, но да се дига напрежението и с увеличение на бобината да се намали тока не върши работа. Пробвал съм го! Тези транзистори са до 10А ще гледам да си взема транзисотри с поне 30А. Почти съм измисил сръвнително малък топлообменик, който да нагрявам. Остава да взема частите, но мисля, че и на този варянт с тръбите ще стане.
Аватар
icrow
 
Мнения: 1856
Регистриран на: Чет Май 02, 2013 9:49 pm

Re: Индукционно отопление

Мнениеот icrow » Пет Дек 13, 2013 12:33 am

Относто диаметара на бобината спрямо обекта е добре да е колкото се може по плътно. Колкото по голям е обекта толкова повече енергия трябва за да се загрее. С бобинка колкото отвертката, щеше да се загрее доста по бързо.
Аватар
icrow
 
Мнения: 1856
Регистриран на: Чет Май 02, 2013 9:49 pm

Re: Индукционно отопление

Мнениеот sheki » Пет Дек 13, 2013 12:51 am

тялото в бобината не влияе ли на резонанса би трябвало, защо ми се струва, че в центъра на бобината е по - интензивно загряването.. дали не е добре в центъра на тръбата да се сложи друг метал и водата да се топли от него.
sheki
 
Мнения: 301
Регистриран на: Сря Май 15, 2013 9:21 pm
Местоположение: Златоград

Re: Индукционно отопление

Мнениеот ivchak » Пет Дек 13, 2013 11:34 am

Айкроу, става дума точно за това , тръбата да не е плътно до бобината за да черпи по-малко ток - диаметъра на бобината да е по-голям ако не може да се сложи по-тънка тръба, или пък бобината да се разтегне за да са по далеч една от друга витките.Само че без течаща вода трудно ще определиш колко ще загрява :) .Колкото до икономичност мисля , че ефекта ще е малък.Най голям ефект дава добрата дограма и изолацията.На няколко места четох , че кавитационните нагреватели,топлогенератори(котли) са по икономични от индуктивния нагревател.Само дето по трудно се прави :D
Аватар
ivchak
 
Мнения: 371
Регистриран на: Чет Май 02, 2013 8:48 pm
Местоположение: ВАРНА

Re: Индукционно отопление

Мнениеот icrow » Пет Дек 13, 2013 12:12 pm

За изолацията знаем всички, ама за сЕга ми е невъзможно. Да, честотата се променя защото и индуктивноста се променя, но хубавото е, че схемта сама влиза в резонанс спрямо елементите и не е необходимо да се настройва. По-добрия варянт е да се намалява мощноста, от колкото да е много по голяма бобинта от обекта. Колко е ефективно ще покаже практиката. С кавитационен нагревател не съм се занимвал още и не мога да кажа нищо. Ако някой има опит с мощни правотокови захранвания може да помогне. За смия изправител е проблема. Трябват ми поне 30А.
Поздрави!
Аватар
icrow
 
Мнения: 1856
Регистриран на: Чет Май 02, 2013 9:49 pm

Re: Индукционно отопление

Мнениеот caduceus » Нед Дек 15, 2013 2:17 pm

Поздравления за системата - аз не мога да изказвам мнения защото това ми е тъмна Индия, но ти си работи де :) Колегите да помагат с каквото могат по тоците :D
Аватар
caduceus
Site Admin
 
Мнения: 2025
Регистриран на: Нед Окт 28, 2012 6:11 pm

Re: Индукционно отопление

Мнениеот sheki » Нед Дек 15, 2013 2:28 pm

за какво работно напрежение става дума ?
sheki
 
Мнения: 301
Регистриран на: Сря Май 15, 2013 9:21 pm
Местоположение: Златоград

ПредишнаСледваща

Назад към Общи

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта

cron